The Texas high school softball playoff season is here.
See which teams are playing, locations and start off times for local squads as well as results as they continue their quests for state championship gold.
Uil State Playoffs
*If necessary
Class 6A
DISTRICT 1 SECOND-PLACE PLAYOFF
El Paso Eastwood 3, El Paso Socorro 1
DISTRICT 3 SECOND-PLACE PLAYOFF
Weatherford 8, FW Boswell 4
DISTRICT 3 FOURTH-PLACE PLAYOFF
FW Paschal 12, Hurst L.D. Bell 11
DISTRICT 8 FIRST-PLACE PLAYOFF
South Grand Prairie 7, Arlington Martin 6
BI-DISTRICT
Region I
Keller (21-7-2) vs. FW Paschal (19-15)
G1: 5 p.m. Thursday, Saginaw HS
G2: 7 p.m. Friday, Saginaw HS
G3: 2 p.m. Saturday, Saginaw HS*
Euless Trinity (22-10-2) vs. Haslet Eaton (13-11)
G1: 7 p.m. Thursday, Eaton HS
G2: 7 p.m. Friday, Trinity HS
G3: noon Saturday, Eaton HS*
South Grand Prairie (19-12-2) vs. Richardson Pearce (14-17)
G1: 6 p.m. Friday, South Grand Prairie HS
G2: noon Saturday, Pearce HS
G3: 30 minutes after G2*
Allen (26-7-1) vs. Plano West (20-12-1)
G1: 7:30 p.m. Thursday, Plano West HS
G2: 7:30 p.m. Friday, Allen HS
G3: 2 p.m. Saturday, Plano West HS
Dallas Lake Highlands (17-13-2) vs. Arlington (16-17)
1G: 7 p.m. Friday, Carrollton Turner HS
Hebron (19-7-2) vs. McKinney (17-14-1)
G1: 7 p.m. Thursday, Hebron HS
G2: 7 p.m. Friday, McKinney HS
G3: noon Saturday, Little Elm HS*
Weatherford (22-13) vs. Keller Timber Creek (18-12-2)
G1: 7 p.m. Thursday, Timber Creek HS
G2: 7 p.m. Friday, Weatherford HS
G3: 2:30 p.m. Saturday, Justin Northwest HS*
Southlake Carroll (26-6) vs. FW Boswell (22-7)
G1: 7 p.m. Thursday, Boswell HS
G2: 7 p.m. Friday, Carroll HS
G3: 1 p.m. Saturday, Boswell HS*
Flower Mound Marcus (21-9-2) vs. Prosper (15-16)
G1: 7 p.m. Thursday, Prosper HS
G2: 3:30 p.m. Friday, Marcus HS
G3: noon Saturday, The Colony HS*
Irving (18-12) vs. Haltom (11-22)
G1: 7 p.m. Thursday, Irving HS
G2: 7 p.m. Friday, Haltom HS
G3: 7 p.m. Saturday, Irving HS*
Denton Guyer (28-2) vs. Flower Mound (13-19-2)
G1: 7:30 p.m. Thursday, Flower Mound HS
G2: 7:30 p.m. Friday, Guyer HS
G3: 7:30 p.m. Saturday, Argyle HS*
Arlington Martin (20-6-1) vs. Irving Nimitz (12-20)
G1: 7 p.m. Thursday, Nimitz HS
G2: 7 p.m. Friday, Kennedale HS
G3: 11 a.m. Saturday, Kennedale HS*