Euro 2020 fixtures: Full schedule, groups, dates, kick-off times and tournament venues

The European Championship trophy: Getty
The European Championship trophy: Getty

The convoluted Euro 2020 draw is over and we now know the groups that will make up next summer’s pan-continental tournament.

England will meet Croatia, Czech Republic and the winner of a play-off which could be their oldest rivals Scotland, should the Scots triumph in March.

Wales will meet Switzerland and Turkey in Baku before heading to Rome to take on Group A favourites Italy.

The undoubted ‘group of death’ features the 2014 World Cup winners, Germany, the reigning world champions, France, and the reigning European champions, Portugal.

The tournament will be the first European Championships to be played across the entire breadth of the continent, using 12 different venues from Dublin to Baku, beginning on Friday 12 June in Rome and culminating on Sunday 12 July in London.

Groups

Group A: Turkey, Italy, Wales, Switzerland.

Group B: Denmark, Finland, Belgium, Russia.

Group C: Netherlands, Ukraine, Austria, Georgia/North Macedonia/Kosovo/Belarus.

Group D: England, Croatia, Czech Republic, Scotland/Norway/Serbia/Israel.

Group E: Spain, Sweden, Poland, Bosnia-Herzegovina/Slovakia, Ireland/Northern Ireland.

Group F: Germany, France, Portugal, Iceland/Bulgaria/Hungary/Romania.

Venues

  • Rome (Stadio Olimpico)

  • Baku (Olympic Stadium)

  • Saint Petersburg (St Petersburg Stadium)

  • Copenhagen (Parken Stadium)

  • Amsterdam (Johan Cruijff ArenA)

  • Bucharest (National Arena)

  • London (Wembley Stadium)

  • Glasgow (Hampden Park)

  • Bilbao (Estadio de San Mamés)

  • Dublin (Dublin Arena)

  • Munich (Fußball Arena München)

Full schedule

Group Stage

Date

Match

Teams

Group

Venue

Friday 12th June

Match 1

Turkey vs Italy

Group A

Rome

Saturday 13th June

Match 2

Wales vs Switzerland

Group A

Baku

Saturday 13th June

Match 3

Denmark vs Finland

Group B

Copenhagen

Saturday 13th June

Match 4

Belgium vs Russia

Group B

St Petersburg

Sunday 14th June

Match 5

Netherlands vs Ukraine

Group C

Amsterdam

Sunday 14th June

Match 6

Austria vs Play-off D

Group C

Bucharest

Sunday 14th June

Match 7

England vs Croatia

Group D

London

Monday 15th June

Match 8

Play-off C vs Czech Republic

Group D

Glasgow

Monday 15th June

Match 9

Spain vs Sweden

Group E

Bilbao

Monday 15th June

Match 10

Poland vs Play-off B

Group E

Dublin

Tuesday 16th June

Match 11

Play-off A vs Portugal

Group F

Budapest

Tuesday 16th June

Match 12

France vs Germany

Group F

Munich

Wednesday 17th June

Match 13

Turkey vs Wales

Group A

Baku

Wednesday 17th June

Match 14

Italy vs Switzerland

Group A

Rome

Wednesday 17th June

Match 15

Denmark vs Belgium

Group B

Copenhagen

Thursday 18th June

Match 16

Finland vs Russia

Group B

St Petersburg

Thursday 18th June

Match 17

Netherlands vs Austria

Group C

Amsterdam

Thursday 18th June

Match 18

Ukraine vs Play-off D

Group C

Bucharest

Friday 19th June

Match 19

Croatia vs Czech Republic

Group D

Glasgow

Friday 19th June

Match 20

England vs Play-off C

Group D

London

Friday 19th June

Match 21

Sweden vs Play-off B

Group E

Dublin

Saturday 20th June

Match 22

Spain vs Poland

Group E

Bilbao

Saturday 20th June

Match 23

Play-off A vs France

Group F

Budapest

Saturday 20th June

Match 24

Germany vs Play-off A

Group F

Munich

Sunday 21st June

Match 25

Switzerland vs Turkey

Group A

Baku

Sunday 21st June

Match 26

Italy vs Wales

Group A

Rome

Monday 22nd June

Match 27

Russia vs Denmark

Group B

Copenhagen

Monday 22nd June

Match 28

Finland vs Belgium

Group B

St Petersburg

Monday 22nd June

Match 29

Play-off D vs Netherlands

Group C

Amsterdam

Monday 22nd June

Match 30

Ukraine vs Austria

Group C

Bucharest

Tuesday 23rd June

Match 31

Croatia vs Play-off C

Group D

Glasgow

Tuesday 23rd June

Match 32

Czech Republic vs England

Group D

London

Wednesday 24th June

Match 33

Sweden vs Poland

Group E

Bilbao

Wednesday 24th June

Match 34

Play-off B vs Spain

Group E

Dublin

Wednesday 24th June

Match 35

Portugal vs France

Group F

Budapest

Wednesday 24th June

Match 36

Germany vs Play-off A

Group F

Munich

Round of 16

Saturday 27th June

Match 37

Group A winner v Group C runner-up

London

Saturday 27th June

Match 38

Group A runner-up v Group B runner-up

Amsterdam

Sunday 28th June

Match 39

Group B winner v Group A/D/E/F third place

Bilbao

Sunday 28th June

Match 40

Group C winner v Group 3D/E/F third place – Budapest

Budapest

Monday 29th June

Match 41

Group F winner v Group A/B/C third place

Bucharest

Monday 29th June

Match 42

Group D runner-up v Group E runner-up

Copenhagen

Tuesday 30th June

Match 43

Group E winner v Group A/B/C/D third place

Glasgow

Tuesday 30th June

Match 44

Group D winner v Group F runner-up

Dublin

Quarter-finals

Friday 3rd July, 5pm

Match 45

Winner of match 41 v Winner of match 42

St Petersburg

Friday 3rd July, 8pm

Match 46

Winner of match 39 v Winner of match 37

Munich

Saturday 4th July, 5pm

Match 47

Winner of match 40 v Winner of match 38

Baku

Saturday 4th July, 8pm

Match 48

Winner of match 43 v Winner of match 44

Rome

Semi-finals

Tuesday 7th July, 8pm

Match 49

Winner of match 45 v Winner of match 46

London

Wednesday 8th July, 8pm

Match 50

Winner of match 48 v Winner of match 47

London

Final

Sunday 12th July, 8pm

Match 51

Winner of match 49 v Winner of match 50

London

Euro 2020 play-offs

Path A

Path B

Path C

Path D

Leave a Reply